środa, 21 lutego 2018 . [ kurs walut ] [ pkt.pl ] [ pkp.pl ] [ kontakt ] [ promocja ] [ rss ]
ZABRZEG.net.pl
:: Strona główna
:: Zabrzeg
:: Instytucje
:: Sport
:: Kultura
:: Zdrowie
:: Komunikacja
:: Wyszukiwarka
:: Plan 2008-2015

:: Kontakt
:: Mapa serwisu
:: Linki
:: Promocja
:: Strony Cz-Dz
:: Forum
:: Taroki
:: Memoriał
:: Pogoda


CzechoBiznes.pl // internetowy katalog firm

Bookmark and Share

HISTORIA STACJI KOLEJOWEJ

Stacja kolejowa w Zabrzegu powstała ok. 1850 roku na linii Wiedeń-Kraków. Pociągi kolei wiedeńskich w tamtych czasach były tak punktualne, że można było ustawiać zegarki wg ich przyjazdów. Stacja została przebudowana na nowocześniejszą w 1980 roku ze względu na przejazd tą trasą ważnych osobistości.

Stacja kolejowa w Zabrzegu miała być stacją która obecnie znajduje się w Czechowicach. Niestety przez sołtysa zwanego "Psujką" zamiast dużego dworca została zbudowana tylko mała stacyjka. ?w sołtys zrezygnował z ogromnych korzyści które zapewniał dworzec przez wzgląd na powracających żołnierzy i... cnotę dziewcząt. Natomiast w Zabrzegu-czarnolesie miała powstać największa stacja rozrządowa w tych rejonach. Niestety gdy PKP zabrakło pieniędzy prace nad rozrządownią wstrzymano. W tych czasach myślano nawet o likwidacji stacji w centrum Zabrzega. Całe szczęście nie zrobiono tego.

Elektryfikacja linii kolejowej Czechowice Dziedzice-Zebrzydowice nastąpiła 29 kwietnia 1964 roku. Był to jedyny nie zelektryfikowany odcinek trasy z Warszawy przez Katowice i Zebrzydowice do Pragi. Roboty rozpoczęto w 1962 roku. Łączna długość zelektryfikowanego odcinka od Czechowic do granicy państwa wraz z łącznicą Ochodza - Most Wisła wynosi 36,52 km. Na trasie tej powstały dwie podstacje o łącznej mocy 10 MW, a nad torami szlakowymi i stacyjnymi zawieszono 80 km sieci trakcyjnej. W ramach robót modernizacyjnych powstał nowy budynek dworcowy na stacji Zebrzydowice (o kubat. 11 785 m3). Ok. roku 1850 ludzie z Zabrzega byli wierni rolnictwu lecz praca w przemyśle kolejowym i chęć większego zarobku za mniejszą robociznę bardzo pociągał młodych mieszkańców. Po uruchomieniu Cesarsko-Królewskiej Uprzywilejowanej Kolei Północnej Cesarza Ferdynanda większość młodych ludzi zostawała kolejarzami.

wyszukaj połączenie PKP
z:
do:
data:
godzina:
walutakupnosprzedaż
1 USD3,32573,3929
1 EUR4,10574,1887
1 CHF3,55983,6318
1 GBP4,65104,7450
źródło: NBP.pl więcej...
firma, produkt, usługa...

miejscowość, powiat...

Prawa autorskie do większości materiałów i wiadomości zamieszczonych w serwisie należą do redakcji portalu. . . . . . [ góra ]
SPAM STOP! | Copyright © 2005-2009 by djh & Mooris | web@zabrzeg.net.pl
Wszystkie prawa zastrzeżone! | Polityka prywatności | agencja interaktywna, projektowanie stron internetowych